om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 52 for "The Animation Workshop" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
17
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
17
4
13
160

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
160
24
0
186
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
186
142
0
192
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
192
133
0
196
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
196
22
3
220
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
220
68
0
235

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
235
40
9
248

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
248
151
5
263

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
263
74
0
274

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
274
152
0
275
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
275
132
0
302

Vagabond

Instruktør: Pedro Ivo Carvalho de Araujo Silva
Vagabond forfølger sin hunds kidnapper igennem en by i konstant bevægelse.
302
54
0
305
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
305
271
0
320

Out of Bounds

Instruktør: Viktoria Piechowitz
Allan må trodse sine fobier for at redde sin bedste ven – kælefisken Paul.
320
85
0
327

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
327
241
0
331

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
331
57
4
336
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
336
120
0
342

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
342
192
0
364
Awards
2017

Det sjunkne kloster

Instruktør: Michael Panduro
En ordløs og grotesk historie om dårlige vaner.
364
260
0
377
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
377
176
0
382

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
382
37
0
391
Vinder
2019

Egg

Instruktør: Martina Scarpelli
En kvinde er spærret inde i sit hjem med et æg, som hun både finder fascinerende og skræmmende.
391
359
0
404

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
404
264
0
419

Fibers

Instruktør: Nynne Steen Mors
Kampen om kontrol raser konstant i menneskets indre. I dans bekæmper vi kaos, eller overgiver vi os til dets magt?
419
75
0
432

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
432
98
0
452

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
452
315
0
489

Stellar

Instruktør: Laura Højberg Kunov
En apatisk by infiltreres af en farverig organisme, der tager de nysgerrige indbyggere på en rejse mod lyset.
489
269
0
494

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
494
273
0
525

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
525
194
0
535
Awards
2015

Interview

Instruktør: Mikkel Okholm
En småt begavet, ung mand ankommer til den vigtigste jobsamtale nogensinde.
535
63
7
537
Awards
2017

Cream

Instruktør: Lena Ólafsdóttir
I lægens trygge venteværelse bliver menneskets kolde og grimme sider blotlagt.
537
336
0
596

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
596
320
0
638

Once Upon a Candle

Instruktør: Humphrey Erm
Et lys på en forfatters skrivebord er på vej mod en eksistentiel krise, da han opdager, hvor kort livet er.
638
137
0
665
Vinder
2016

Untamed

Instruktør: Juliette Viger
Sally forsøger at tæmme sin ulvefar.
665
168
2
671
Awards
2015

Tsunami

Instruktør: Sofie Kampmark
Efter en altødelæggende tsunami støder Haru på et havvæsen, som hjælper ham tilbage til livet.
671
272
0
684
Awards
2016

Grandma’s Hero

Instruktør: Corentin Monnier, Ben Ozeri
En ung monsterjæger får selskab af sin lidt for omsorgsfulde bedstemor.
684
140
2
732

Love & Vehicles

Instruktør: Draško Ivezić
To ensomme rejsende må gå langt for at finde den sande kærlighed.
732
177
0
780
Awards
2019

Animals

Instruktør: Tue Sanggaard
Ni mennesker bliver fanget i en metrovogn.
780
714
0
817

Under the Fold

Instruktør: Bo Juhl Nielsen
Den arbejdsløse Frank er ved at miste håbet, men måske sønnens fantasi er redningen.
817
88
0
843

The Backwater Gospel

Instruktør: Bo Mathorne
Så længe nogen kan huske, har ankomsten af den sagnomspundne Bedemand også betydet Dødens komme.
843
42
0
874

Monachopsis

Instruktør: Kim Strandli
Hver dag føles som den samme.
874
713
0
946

Slug Invasion

Instruktør: Morten Helgeland, Casper Wermuth
En drabelig kamp mellem dræbersnegle og en ældre dame.
946
8
2
977

Desert

Instruktør: Sofia Pashaei
En kvinde er strandet i en ørken.
977
787
0
1038

Tiger

Instruktør: Pernille Kjær, Anja Perl
En tiger, en and og en mystisk firkant gør livet svært for to venner.
1038
414
2
1041

Shergar

Instruktør: Cora McKenna
En dreng med fart på i Dublins gader træffer ikke altid de rigtige valg.
1041
977
0
1045

The Wanderer

Instruktør: Simon Ternowitz
En vandrende ånd fødes, ældes og dør i løbet en enkelt dag.
1045
298
0
1061

Hvor træerne blokerer for lyset

Instruktør: Jennifer Alice Wright
En parkbetjent opdager en hemmelighed, mens hun undersøger brorens død.
1061
994
0
1079

Birdinos

Instruktør: Amalie Holst Bloch
En visuel evolution fra fortidsøgle til moderne fugl.
1079
1013
0
1096
Awards
2015

Borislav

Instruktør: Johan Steén
Da Aneli ankommer til sit kaotiske barndomshjem, opdager hun, at der er noget galt med hendes fiskerfar.
1096
270
0
1102

Vermine

Instruktør: Jérémie Becquer
En poetisk rotte bliver konfronteret med samfundets barske syn på mus.
1102
865
0
© Filmmagasinet Ekko