Årets vindere i Cannes
Efter tolv hektiske dage slutter Cannes-festivalen i aften med en ceremoni i Grand Téâtre Lumière i Cannes. Mindst syv priser skal uddeles i hovedkonkurrencen sammen med debutantprisen Camera d’Or og prisen til bedste kortfilm.
Vi dækker prisuddelingen løbende her på siden.
Festivalen er startet med at uddele prisen til bedste kortfilm, der går til argentinske Federico Luis’ Para los contrincantes.
Prisen for bedste debutfilm går til Marie-Clémentine Dusabejambos Ben’imana, der er et rwandisk efterkrigsdrama, som udspiller sig i 2012, næsten to årtier efter folkedrabet på tutsierne.
Skuespilleren Isabelle Hubbert uddeler en æres-Guldpalmen til den 84-årige, amerikanske skuespiller og instruktør Barbra Streisand. På grund af sygdom er prismodtageren ikke selv til stede, men hun har lavet en video, hvor hun fortæller om, hvordan hendes karriere startede og udviklede sig. Også om, hvordan det var udfordrende at være en kvinde i en mandsdomineret branche, men hun gav ikke op.
Prisen til bedste mandlige skuespiller går til Emmanuel Macchia og Valentin Campagne, der har hovedrollerne i belgiske Lukas Dhonts krigsdrama Coward. Det er en overraskelse, men i filmen leverer de engageret spil som soldater, der forelsker sig i hinanden under Første Verdenskrigs vanvid. Salen i Cannes giver dem et stort bifald.
Vinderne Cannes 2026
Guldpalme
Grand Prix
Instruktør
Mandlig skuespiller
Emmanuel Macchia og Valentin Campagne, Coward
Kvindelig skuespiller
Manuskript
Emanuelle Marre, Notre salut
Camera d’Or (debutfilm)
Ben’imana, instr. Marie-Clémentine Dusabejambos
Kortfilm
Para los contrincantes, instr. Federico Luis
Claus Christensen

Filmmagasinet Ekkos chefredaktør dækker for nittende gang Cannes-festivalen.
Ser samtlige film i hovedkonkurrencen og vurderer dem i Ekkos stjernebarometer.
Årets festival løber fra 12. til 23. maj.


Kommentarer