månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

251 - 300 ud af 1639
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
251

Det skal nok gå

Instruktør: Clara Kokseby
En fortælling om at være indlagt i psykiatrien og skulle finde håbet i sig selv.
251
129
0
252

Hvørs val?

Instruktør: Cecilie Solvei Holmfjord Jonassen, Hanna Davidsen
En færøsk kvinde deler sin historie om en illegal abort.
252
175
0
253

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
253
83
0
254
Awards
2023

Between the Ocean and the Snow

Instruktør: Peder Thomas Pedersen, Heine Kaarsberg
En mand i dyb sorg tager til Østeuropa.
254
254
0
255

Selvmordsmord

Instruktør: Johnny Xing
Et samfundsproblem der i det 18. århundrede ledte til en reformation af den danske straffelov.
255
106
7
256
Awards
2019

Cognitio

Instruktør: Rebecca Emcken
Tobias møder på psykiatrisk afdeling Emil, som har en anden tilgang til livet.
256
87
13
257

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
257
75
4
258

Overgrown

Instruktør: Anna Elisabet Christensen
En gartner tvinges til at vælge mellem liv og livsværk, da hans have angribes af en plage.
258
251
0
259
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
259
89
13
260

Hudløs

Instruktør: Mathilde Katrine Gregersen
Tre unge snakker om alt det, de ville ønske, de vidste som børn.
260
215
0
261

As the Crow Flies

Instruktør: Michael Søndergaard
Småkriminelle Mathias bliver draget af en svensk ornitolog.
261
167
3
262

Importvare

Instruktør: Christoffer Jorge Thomasen
På vej til København tvinges Kaya til at overveje forholdet til sin adoptivmor.
262
146
6
263
Awards
2018

Jazz

Instruktør: Tammes Bernstein
En bitter radiovært og en af hans lyttere tager på roadtrip gennem Københavns jazzmiljø.
263
74
13
264
Awards
2021

Bleed

Instruktør: Hannah Elbke
Ea er forelsket i sin bedste ven, men kan ikke skelne mellem rollespil og virkelighed.
264
84
10
265
Vinder
2018

Forever Now

Instruktør: Kristian Håskjold
For at dulme tabet af kærligheden beslutter William og Cecilie sig for at tage MDMA en sidste weekend.
265
64
13
266
Awards
2019

Hella Joof-finten

Instruktør: Jonas Bransholm, Mathias Bransholm
En drengeaften udvikler sig til et trekantsdrama.
266
77
13
267
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
267
99
7
268
Awards
2019

26

Instruktør: Emma Lund Rasmussen
Tre kvinder har en tradition om at hoppe i vandet på deres fødselsdag.
268
66
13
269

Barvalo

Instruktør: Rasmus Kloster Bro
Den unge roma Mile mister sin brud, da hans far har betalt for brylluppet med lånte penge.
269
33
5
270

Stilforvirring

Instruktør: Ask Urheim
Den ensomme og selvkultiverede kunstner leder i et forvirret tankemylder efter en stil at tegne i.
270
108
0
271
Awards
2016

Rodløs

Instruktør: Kira Richards Hansen
Den fjortenårige drengepige Alex udfordrer grænser i sin søgen efter identitet.
271
138
13
272
Awards
2023

Beanboy

Instruktør: Emily Hanning
Når der er livskrise, skal der nogle gange kun én bønne til at komme tilbage på sporet.
272
264
0
273

Blåbogstur

Instruktør: David Cano Rosenvold
Daniel skal på tur med sin klasse, hvor alle bliver målt og vejet på sociale parametre.
273
208
7
274

Sjælehyrde

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Tống Phước Phúc får et tip om, at et aborteret foster er efterladt på gaden.
274
161
0
275

Agnes

Instruktør: Hugo Rosenstand, Karl Stenström
En ung pige bærer på en dyb hemmelighed.
275
124
0
276

Taber

Instruktør: Jakob Korsholm Borum
Da Anna endnu en gang får afslag fra Kunstakademiet, drager hun ud på en rejse fyldt med løgne.
276
109
3
277
Awards
2022

Parade

Instruktør: Lena Milovic
Håndboldtræneren Bojana bliver sat på prøve, da hendes hårde facon møder kritik.
277
138
3
278

Beautiful Prison

Instruktør: Anna Mose / Julie Montauk
Det sidste levende menneske på jorden finder en skulptur, som vender op og ned på hele menneskets eksistens.
278
277
0
279

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
279
171
0
280

En lille ting

Instruktør: Niels Justesen
Chris skal bare lige ordne en sidste ting, før han kan trække sig tilbage og være sammen med kæresten.
280
276
0
281

Mellem grænser

Instruktør: Josephine Bellaiche
Haris og hans to kollegaer rejser mod den ukrainske grænse for at transportere flygtninge til Danmark.
281
224
6
282

Love Hurts

Instruktør: Søren Bregendal, Hannah Madeleine
En skuespiller føler sig tvunget til at lyve til en audition for at få sin drømmerolle.
282
273
0
283

Three Brothers

Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
Tre irakiske brødre forsøger at flygte fra landet, da de bliver nægtet asyl.
283
184
0
284

Grøn top

Instruktør: Andrea Stief
Markus’ julestemning ødelægges af den nuttede Emma. I stedet vokser en grim og grøn følelse frem i ham.
284
132
5
285

CAELI

Instruktør: Emil Rickers
I en dystopisk verden må en mand træffe et svært valg.
285
112
0
286
Vinder
2023

Norwegian Offspring

Instruktør: Marlene Emilie Lyngstad
Stein ønsker mere end noget andet at opfylde sit menneskelige formål: at reproducere sig selv.
286
144
7
287
Awards
2021

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
287
157
0
288

Orfeus

Instruktør: Simon Polmann Dyreby
En ung musiker rejser gennem ild og vand for at gøre det uigenkaldelige om.
288
186
0
289

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
289
48
2
290
Awards
2022

Svane Musikradio

Instruktør: Kim Frost, Anders Holst
Velkommen til Svane Musikradio, Danmarks eneste radio ejet af en transkvinde.
290
269
0
291

Risikoen ved en jagt

Instruktør: Alexander Pearson
Esters eneste ven bliver udsat for en heksejagt.
291
142
0
292
Awards
2020

Bliss of Struggle

Instruktør: Buster Jønsson
Du kan slå alle, undtagen fortiden.
292
110
2
293
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
293
86
13
294

The Last Padawan 2 – A Short Star Wars Story

Instruktør: Jesper Tønnes
En Jedi-lærling kæmper for livet i en fjern, fjern galakse.
294
211
3
295

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
295
91
5
296

Telefonbesked fra mor

Instruktør: Edda Rós
Eddas maniodepressive mor ringer konstant og lægger lange beskeder på telefonsvareren.
296
1
6
297

Uden barn

Instruktør: Cecilie Kronborg Thomsen
En enlig kvinde kæmper for at få et barn, før hendes biologiske ur ringer ud.
297
130
0
298
Awards
2021

Mig og mit ansigt

Instruktør: Maria Wegener
Hvordan accepterer man, at man ser anderledes ud?
298
90
13
299

Elsker dig i skjul

Instruktør: Teys Schucany
Rasmus bliver konfronteret med, at han i årevis har hemmeligholdt sit forhold til Tore.
299
135
2
300
Vinder
2023

Middagen

Instruktør: Marco Lawson
Et festligt møde mellem svigerforældre udvikler sig til et sammenstød af kulturer og indeklemte følelser.
300
299
7
© Filmmagasinet Ekko