månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

151 - 200 ud af 1626
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
151

EVA – A Visual Essay on the Female Body

Instruktør: Emma Kristine Sylvest Ishøy
Visuel udforskning af kvindekroppen.
151
125
7
152

Der Tod der Erde

Instruktør: Camilla Maria Jørgensen
To kvinder mødes på en bar. Den ene er en vinprop, den anden er et stykke brød.
152
94
0
153
Awards
2023

Mano

Instruktør: Toke Ringmann Madsen
En storebror passer på sin lille og konfronterer deres fraværende mor.
153
123
0
154

Lille Christina

Instruktør: Arthur Thorlak Delay
Christina rejser tilbage i tiden for at ændre sit seksårige jeg.
154
128
0
155

Delicate Harvest

Instruktør: Markus Klokhøj
Olivenbonden Sara kæmper for høsten, som er grundlag for lokalfællesskabet, men trues af global opvarmning.
155
155
0
156
Vinder
2020

Ikki illa meint

Instruktør: Andrias Høgenni
To gamle veninder mødes tilfældigt i Føtex, men deres samtale ender i et stort opgør.
156
92
9
157

Den blinde vinkel

Instruktør: Axel Emil Hammerbo, Rasmus Hargaard Breum
Zander på fjorten år er født blind, men lader sig ikke slå ud af andres fordomme.
157
137
0
158
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
158
84
13
159
Vinder
2020

Forestillingen om Juliane

Instruktør: Mads Mengel
Teaterinstruktør og hans Alzheimers-ramte kone har forskellige opfattelser af deres liv sammen.
159
85
0
160

After the War

Instruktør: Kasper Tuxen
Parforholdets vulkanske skænderier og den efterfølgende forsoning.
160
126
0
161

Master Sensei

Instruktør: Theis Gavnbo Holmstrup
Elitesoldaten Master Sensei må hjælpe en spejderdreng med at få sin ganebøjle tilbage fra bøllen Lange Laurits.
161
161
3
162
Awards
2016

Shiva

Instruktør: Christian Bengtson
En mor indser, at hendes datter er ved at blive voksen.
162
59
13
163
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
163
99
0
164

Akvarium

Instruktør: Lars Drost Hundebøll
Gamle Sten må bryde sin isolation fra samfundet, hvis hans liv – og fisk – ikke skal gå til.
164
48
0
165
Vinder
2020

Dronning Ingrid

Instruktør: Katrín Björgvinsdóttir
Da Ingrid fylder 34 år, er hun nødt til at indrømme overfor sig selv, at livet ikke er gået, som hun havde håbet.
165
75
13
166

Far til Storm

Instruktør: Christian B. Frederiksen
En mand bliver mistænkt for at have kidnappet sit eget barn.
166
122
0
167
Awards
2019

Pølseelgens ark

Instruktør: Niels Elmvig Bruhn
Udstødt fra Noahs Ark må en elg med pølser i stedet for gevir bygge sin egen båd.
167
87
4
168

Diamantpigen

Instruktør: Simon Wasiolek
Annika er en flittig skoleelev om dagen, men lever et hemmelighedsfuldt dobbeltliv som sugardater om natten.
168
99
10
169
Awards
2015

2 piger 1 kage

Instruktør: Jens Dahl
Julie laver en helt speciel kage til sin bedste veninde.
169
86
13
170

Altair

Instruktør: Emma Roos
Et venskab bliver udfordret på den trange plads ombord på en sejlbåd.
170
168
11
171
Awards
2020

Himmelknald

Instruktør: Andrea Stief
Jonas vågner op ved siden af en smuk engel, som vil gøre alt for ham. Han vil bare have et blowjob.
171
86
13
172
Awards
2021

Dødbringende Diesel

Instruktør: Birkir Ingi Bjarnason
En pensioneret gangster i midtvejskrise vil have spændingen tilbage i sit liv.
172
99
13
173
Awards
2022

Blaffer

Instruktør: Casper Balslev
En kvindelig anklager samler en mystisk blaffer op, og et dystert spil begynder.
173
134
13
174
Awards
2022

Anna!

Instruktør: Martin Norén
Anna er undertrykt professionelt, seksuelt og socialt, men tager kampen op for at vinde sin egen frihed.
174
140
13
175
Awards
2022

Halbal

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Sekstenårige Sally forvandler sig til sin fulde mor til det lokale halbal.
175
152
11
176
Awards
2023

Fucked

Instruktør: Peter Bjerre Salling
Ruben slynges tilbage til sit gamle liv med fester og stoffer.
176
132
13
177

Once and Never More

Instruktør: Simon Macko
Til tonerne af Shadow Academy kombineres farverige landskaber og smukke billeder i en kærlighedshistorie.
177
127
0
178
Awards
2015

Gravøl

Instruktør: Malthe Wermuth Saxer
Jeppe prøver på kirkegården at forberede sig på døden, men så dukker Theis op.
178
38
13
179
Awards
2017

Maybe This Christmas

Instruktør: Theis Ferrall
Bobby tager en tur på tanken for ikke at skulle fejre juleaften alene.
179
84
0
180

King Emma

Instruktør: Stefan Pellegrini
Efter at have mistet sin far søger Emma tilflugt i fantasiens rige, men med uventet resultat.
180
120
0
181

Hvad gav de dig i Goa?

Instruktør: August Lieberath Mørk
Før i tiden elskede Konrad at hjælpe andre, men efter en rejse kan han ikke længere finde glæden i tilværelsen.
181
156
0
182
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
182
95
6
183

Våge

Instruktør: Sandra Yi Sencindiver
Helena opsøger sin veninde for at konfrontere hende med en hemmelighed fra deres barndom.
183
179
6
184

Capo Crimini

Instruktør: Viktor Gelbek
En bandeleder, en Brian og en bangebuks begår et bøvet bræk.
184
92
0
185

Please mig, please

Instruktør: Amanda Rostgaard Phillipsen
En ung kvinde prøver febrilsk at please alt og alle.
185
180
6
186

Master

Instruktør: Tara Salas
Den dygtige og erfarne balletmester tester sit nye talent, mens en pirrende stemning af magt hersker i rummet.
186
163
0
187
Awards
2021

Kedsomhed

Instruktør: Viktor Gelbek
Selvisolation driver en dreng til vanvid.
187
79
12
188
Awards
2023

Jorden kalder

Instruktør: Thor Zing
Efter en bytur får Louie et sammenbrud og må se sin skrøbelighed i øjnene.
188
153
6
189

The Pheasant

Instruktør: Mai Hedvig Lyngby
Ingen strøm på mobilen og et døende dyr i den engelske natur. Hvad havde du selv gjort i situationen?
189
125
0
190

Earth Ballet

Instruktør: Isabelle Denaro
En kvinde søger styrke i naturen, hvor hun forbinder sig med en højere kraft.
190
174
13
191
Awards
2021

First Night

Instruktør: Darshika Karunahara
To dansk-tamilske søstre er fast besluttet på at opleve deres første gang på den samme nat.
191
87
9
192

Kan tiden miste pusten?

Instruktør: Kathrine Vintersborg
En introvert syvårig dreng får efter tabet af sin oldefar hjælp af en frembrusende fantasiven.
192
131
2
193
Vinder
2023

Overtoner

Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
En klaverlærer dykker ned i Chopins klaverkoncert, mens hans skole og ægteskab er ved at falde fra hinanden.
193
181
4
194

Sidste chance

Instruktør: Peter Bjørklund Andersen
Titus vil konfrontere sin terminalsyge far med uforløste problemer.
194
140
5
195
Awards
2022

Kollaps

Instruktør: Lennart Falk
Regitze kommer hjem efter en forretningsrejse og finder huset i kaos.
195
84
13
196

Usynlige bånd

Instruktør: Maria Albrechtsen Mortensen
Mor og datter sætter ord på morens fødselsdepression.
196
108
4
197

Grand Tour Violence

Instruktør: Lena Milovic
Er Bea stadig villig til at ofre sit liv for at bevise sin loyalitet?
197
140
2
198
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
198
79
13
199

Dyre drømme

Instruktør: Tobias Ervolder
Anton er mediefagslinjens eneste håb, men er hans ambitioner og drømme for store?
199
90
3
200
Awards
2023

Stenofonen

Instruktør: Nicolaj Kopernikus
Opfindsomhed fører Jørn til forløsning.
200
195
0
© Filmmagasinet Ekko