månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

301 - 350 ud af 1643
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
301
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
301
86
13
302
Vinder
2023

Middagen

Instruktør: Marco Lawson
Et festligt møde mellem svigerforældre udvikler sig til et sammenstød af kulturer og indeklemte følelser.
302
299
7
303

Doing It Sideways

Instruktør: Magnus Vendelbo
Mikkel fra Randers har overtaget racerdrømmen fra sin far.
303
157
2
304

Lucid

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
En mand vågner og forsøger at ændre retning i livet.
304
57
0
305

Amelia

Instruktør: Marc Louis Sutton
Danmarks længste musikvideo fra rocklegenderne Dizzy Mizz Lizzy.
305
181
0
306

Intoxication

Instruktør: Tara Salas
Daniel har ødelagt alt til festen, men han har overset en vigtig detalje.
306
232
0
307

Grand Cru

Instruktør: Jonathan Rafael-Weis
En midalderende forstadsmor kaster sig ud i vild selvrealisering, da hendes familieliv begynder at smuldre.
307
196
4
308

All But None

Instruktør: Waldemar Lerche
I takt med at eksamenspresset bliver større, vokser et mørkt tomrum i Andys soveværelse.
308
192
0
309

Foran himlen

Instruktør: Etta Vitus
Et kort og sanseligt kig ind i et barns varme og vågne sind.
309
195
0
310

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
310
143
0
311

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
311
83
2
312

Easy Iza

Instruktør: Gina Alma Kulberg Marchwinski
Hvordan ser livet ud under covid-19-pandemien?
312
103
0
313

Sukkerfar

Instruktør: Mark Pallisgaard Hansen
Sofus og Ingrid er begge ensomme, så de mødes på en sugardate.
313
87
0
314
Awards
2018

Regnbuepiger

Instruktør: Zinnini Elkington
Venskab kommer i mange farver.
314
93
13
315
Awards
2021

Uden at blinke

Instruktør: Katrine Brocks
En psykisk ustabil kvinde tilbringer en dag med sin datter, ivrig efter at bevise, at hun er i stand til at være mor.
315
195
0
316

Sekunder

Instruktør: Anders Fløe Svenningsen
Kan du gøre det rigtige, når din datter bliver udsat for et overgeb?
316
108
6
317
Awards
2020

Tre til tango

Instruktør: Malene Begtrup
Hvordan går man fra at joke om at have en trekant til faktisk at arrangere det?
317
84
13
318

Jordbærsmør

Instruktør: Anna van Deurs
Et kort øjebliksbillede i den hverdag, vi allesammen gruer for. Den dag vi bliver forældre til vores forældre.
318
211
2
319

La Chambre du Général

Instruktør: Georges Marion
En dreng udforsker sine rødder, da hans forældre sætter sig for at sælge familiehuset.
319
243
0
320
Vinder
2019

Nøcken

Instruktør: Nicolai G.H. Johansen
Karl og Dagmar møder væsnet Nøcken, og Dagmar bliver besat af det onde.
320
146
4
321

Stikker

Instruktør: Jens Kühnel
Under besættelsen forsøger Alfred og Karl at få ram på manden, som har stukket Alfreds far.
321
197
0
322

Brud

Instruktør: Theodor Garnæs Kramer Engen
20-årige Anders rammes af hjertesorg, da han i bruddet med sit livs kærlighed mister sin elskede OB-trøje.
322
317
0
323
Awards
2022

Randonneurs

Instruktør: Finn Christian Peper, Sebastian Krogh
919 km, 48 timer, 30 minutters søvn.
323
191
0
324
Awards
2022

Mit barn

Instruktør: Anders Walter
Minder fra Annas traumatiske barndom gør det svært for hende at håndtere sin nye rolle som mor.
324
302
6
325
Awards
2017

Fordi vi også er alt det, vi har mistet

Instruktør: Helle Pagter
To kvinder går i clinch med naturen i en jagt på deres oprindelige kraft.
325
64
13
326

Tunge skuldre

Instruktør: Tobias Ervolder
En præst konfronteres med sin indre tvivl.
326
85
9
327

Min skygge Horton

Instruktør: Natasha Hingebjerg, Ulrik Burhøj Jepsen
Uanset hvor de er, så følges Hortons-patienter af en kronisk skygge.
327
221
4
328
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
328
31
3
329

Et tårn af to

Instruktør: Jacob Krzysztof Glogowski
To mænd, et fald.
329
122
0
330
Awards
2015

Det mand ikke taler om

Instruktør: Andrias Høgenni
To mænd kæmper for at komme videre efter at være blevet udsat for seksuelle overfald.
330
30
13
331

Sankt Hans

Instruktør: Marcus Lake
På vej til arbejde finder Maja en medtaget ung mand, der tydeligvis har brug for hjælp.
331
283
0
332

Det vi plejer

Instruktør: Lina Vain Illalla
Hjemmehjælperen Ellis bliver efter mange års adskillelse opsøgt af sin lillesøster Mira.
332
332
0
333

Du er her

Instruktør: Albert Morel
Emil og hans halvsøster Anna forsøger at finde deres far og et sted at begrave Emils mor.
333
261
0
334

Brávallagata 12

Instruktør: Birna Ketilsdóttir Schram
En familie mødes tyve år efter en skilsmisse foran det hjem, som de engang delte sammen.
334
122
3
335
Awards
2018

Elskede at drømme, drømmer om at elske

Instruktør: Jonas Risvig
Da Maja forlader Benjamin, har han for første gang brug for stilhed.
335
78
13
336
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
336
127
10
337
Vinder
2016

Easy

Instruktør: Theo Bat Schandorff
En mand på bunden af samfundet kæmper for ikke at blive usynlig.
337
64
4
338

Unfold

Instruktør: Jonatan Egholm Keis
Kokain, kontanter og drømme om et bedre liv.
338
95
0
339
Awards
2018

Walter & Alma

Instruktør: Thomas Levin
Walter har forskanset sig bag et panser af vrede og bitterhed, men så møder han Alma.
339
69
13
340
Awards
2017

Min egen skygge

Instruktør: Andreas Ettrup
En mand forfølger Cathrine, men hun er den eneste, som kan se ham.
340
63
9
341

Love(s)cam

Instruktør: Ida Helene Rovsing
Et online forhold mellem en dansk kvinde og en afrikansk mand.
341
142
7
342

Glemt

Instruktør: Andreas Ettrup
Hvad sker der, den dag vi dør? Er vi så bare glemt?
342
111
13
343

Calavera Nights

Instruktør: Ivan Elmer
Fem skæve eksistenser mødes for at drikke igennem.
343
154
12
344

Bundhug

Instruktør: Simon Mechlenburg
William lever i ensomhed, men finder en måde at være sammen med Erika igen.
344
194
12
345
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
345
63
10
346

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
346
30
0
347
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
347
70
5
348
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
348
89
13
349

Kakerlak

Instruktør: Kasper Juhl
Et ondskabsfuldt tankemylder sender Silas ud på en destruktiv rejse, hvor desperate midler må tages i brug.
349
117
8
350
Awards
2021

Buff Cops

Instruktør: Camilla Kaufmann
Buff og Cliff begynder at indse, at hele deres liv har været konstrueret.
350
111
0
© Filmmagasinet Ekko