månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

201 - 250 ud af 1626
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
201

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
201
79
9
202
Awards
2021

Pandami

Instruktør: Jonas Dam Lerke
Vildt forelskede Isak skal slå en panda ihjel for at beholde sin kæreste.
202
82
13
203

They Call It Love

Instruktør: Thomas Degner, Johan Ask Pape
For hvor mange kvinder skal drømmen om frihed gå i opfyldelse?
203
156
0
204

Beton blomster

Instruktør: Isabell M. S. Zarp
En hyldest til os, der kommer fra et multietnisk fællesskab.
204
168
2
205

Killing Stacy

Instruktør: Alexander Sørensen, Liva Lervig Haue
Marcus skal spille sin hidtil største koncert, men han har en hemmelighed.
205
113
3
206

Drengesind

Instruktør: Sophus Andersen
Jonas bærer på en stor sorg, som han gør alt for at skjule.
206
109
6
207

Fødselsdag

Instruktør: Theis Ferrall
Carls eneste datter fylder 30 år, men hans lunger er svækkede, og fødselsdagen bliver holdt på 5. sal.
207
43
13
208

En slatten sandhed

Instruktør: Holger Karberg
Tre unge drenge kæmper med præstationsangst i sengen, men tør ikke fortælle deres venner om det.
208
84
7
209
Awards
2018

Hotel Boy

Instruktør: Michael Søndergaard
Samir er forelsket og vil gøre alt for at være sammen med politikeren Stefan. Virkelig alt.
209
167
13
210
Awards
2021

We’ll Always Have Paris

Instruktør: Julie R. Ølgaard
Et forførende møde ændrer en kvindes liv.
210
94
11
211
Awards
2023

Superposition

Instruktør: Irmelin Rode, Peter Martin Mejndor
En ung kvinde oplever uforklarlige fænomener i sin lejlighed.
211
198
13
212
Awards
2020

Undskyld, er der ik’ noget signal her?

Instruktør: Luna Green Hartvigsen
Kasper tilbringer fire dage hos sin farmor på en lille ø, hvor han møder Nanna.
212
86
13
213

Save Humanity Stop Killing

Instruktør: Zeshan Rafi
En mand viser verden sin sorg med grafitti.
213
89
3
214

Smil prinsesse

Instruktør: Celena Veiga
Milenas verden bliver vendt på hovedet, da hendes forsvundne far vender hjem.
214
147
3
215

Bænkevarmer

Instruktør: Simon Polmann Dyreby
På tærsklen til det uigenkaldelige voksenliv finder to fremmede mennesker hinanden ved et bryllup.
215
143
8
216

Enter the Cowboy

Instruktør: Jack Hansen
En ensom cowboy søger efter sin forsvundne bror.
216
91
0
217
Awards
2021

Det er så yndigt

Instruktør: Svend Colding
Da Silvia møder sin nye svigerfamilie, må hun gøre en ekstra indsats for at passe ind.
217
86
12
218

Under overfladen

Instruktør: Henrik Bill
Peter må overkomme sin sygdomsangst, da han opdager foruroligende mærker ved sine lymfekirtler.
218
217
5
219

Ahmads historie

Instruktør: Phileas Krustrup, Anders Riis Hedegaard
Ahmad fortæller om sin dramatiske rejse fra Syrien til Europa.
219
218
0
220
Awards
2016

Sia

Instruktør: Annika Berg
Slutningen nærmer sig for den ældre kvinde Sigrid, der forsøger at holde sig pæn og frisk.
220
71
0
221
Awards
2019

Mount Everest

Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
Det er småt med plads til kunstnere og drømmere i nutidends samfund.
221
107
7
222

Jim

Instruktør: Kasper Juhl
En hjemmehjælper er tiltrukket af en handicappet mand, men det tager en drejning, da veninden graver i hans fortid.
222
219
10
223

Hellige høne

Instruktør: Tanne Sommer
Guds veje er uransagelige – og umådelig fjerklædte.
223
101
5
224
Awards
2015

Vokseværk

Instruktør: Tor Fruergaard
En teenager bliver til en varulv, hver gang han bliver liderlig.
224
68
8
225

Wild Wild Vesløs

Instruktør: Esben Persson
En ung mand rydder op i sin fars dødsbo og tvinges til at gøre op med deres fælles fortid.
225
87
9
226
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
226
72
0
227
Awards
2019

26

Instruktør: Emma Lund Rasmussen
Tre kvinder har en tradition om at hoppe i vandet på deres fødselsdag.
227
66
13
228
Awards
2021

Natsværmer

Instruktør: Anders Walter
Kasper har succes som racerkører, men kæmper med ubehagelige traumer fra barndommen.
228
135
2
229
Awards
2019

Hella Joof-finten

Instruktør: Jonas Bransholm, Mathias Bransholm
En drengeaften udvikler sig til et trekantsdrama.
229
77
13
230
Vinder
2018

Forever Now

Instruktør: Kristian Håskjold
For at dulme tabet af kærligheden beslutter William og Cecilie sig for at tage MDMA en sidste weekend.
230
64
13
231

Facaden

Instruktør: Sara Dhimitri, Clara Laderrière
Efter farens død holder Joakim sammen på den lille familie.
231
226
0
232
Awards
2020

Kaboos

Instruktør: Jahfar Muataz
Amna er presset i dagene op til en afgørende eksamen på biologistudiet.
232
84
9
233

... og nu til vejret

Instruktør: Lars Drost Hundebøll
Den lokale bedemand tror, at mennesket kan kontrollere livets gang. Døden har dog sin egen vilje.
233
54
4
234

A Thousand Lives

Instruktør: Gina Marchwinski
Skuespilleren Vickys har kræft i hjernen og langsomt mister hun hukommelsen.
234
168
0
235

Barvalo

Instruktør: Rasmus Kloster Bro
Den unge roma Mile mister sin brud, da hans far har betalt for brylluppet med lånte penge.
235
33
5
236

Pottemanden

Instruktør: Alexander Leistiko
Hugorms musikvideo til sang fra bandets debutalbum er en kulsort stumfilmoplevelse!
236
102
0
237
Awards
2022

Én svale gør ingen sommer

Instruktør: Emilie Fabricius Hacke
Et besøg af barnebarnet får Adda til at tænke på sine hidtil skjulte drømme.
237
116
3
238
Awards
2019

Cognitio

Instruktør: Rebecca Emcken
Tobias møder på psykiatrisk afdeling Emil, som har en anden tilgang til livet.
238
87
13
239

Farlig frygt

Instruktør: Nanna Isabella Hjorslev
På børnehospitalet hjemsøges Anna af en uhyggelig klovn.
239
164
3
240

Kvinde min

Instruktør: Isabel Bilde
En Tinder-date, et vennepar og en fuld mand får problemer, da forventninger og lyst ikke stemmer overens.
240
89
0
241

Selvmordsmord

Instruktør: Johnny Xing
Et samfundsproblem der i det 18. århundrede ledte til en reformation af den danske straffelov.
241
106
7
242
Awards
2018

Jazz

Instruktør: Tammes Bernstein
En bitter radiovært og en af hans lyttere tager på roadtrip gennem Københavns jazzmiljø.
242
74
13
243
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
243
99
7
244

En god dag kommer aldrig dårligt tilbage

Instruktør: Christian Falck Wolff, Rune Øe
Kristine skal dø inden længe.
244
240
0
245

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
245
96
0
246

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
246
75
4
247
Awards
2016

Rodløs

Instruktør: Kira Richards Hansen
Den fjortenårige drengepige Alex udfordrer grænser i sin søgen efter identitet.
247
138
13
248
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
248
89
13
249
Awards
2020

Gadejørgen

Instruktør: Kristian Nordentoft
Den jyske gademusikant Jørgen samler på sit eget hår, sorterer frimærker og har levet et kuriøst og kompromisløst liv.
249
105
6
250

Future Ruins

Instruktør: Martin Garde Abildgaard
Liv, død og kærlighed.
250
126
0
© Filmmagasinet Ekko