om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

51 - 100 ud af 1213
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
51

Døren til solen

Instruktør: Julie Annlie
Frederik møder den smukke Mathilde i en drøm, og søvnen bliver pludselig mere attraktiv end den virkelige verden.
51
38
13
52
Awards
2018

Kein Problem

Instruktør: Magnus Millang
To backup-sangere duellerer om pladsen i Danmarks næstbedste coverband.
52
44
13
53

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
53
8
13
54
Vinder
2015

Flyvere i natten

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
Valdemar lever med sin alkoholiske far på en gård, men forholdet kommer på en hård prøve.
54
31
13
55
Vinder
2015

Tyran

Instruktør: William Sehested Høeg
En mand nages af sygelig jalousi, da hans kæreste får et nyt job.
55
20
13
56
Awards
2020

Hvilken vej kom vi fra?

Instruktør: Jonas Risvig
Palma skal møde sin ekskæreste for første gang, siden de slog op på efterskolen.
56
52
13
57
Awards
2018

Jeg vil bare læse HF

Instruktør: Wagma Khattak
Efter at være blevet tvangsmedicineret går Michel til Patientklagenævnet.
57
41
13
58

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
58
3
13
59

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
59
23
13
60
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
60
44
13
61

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
61
41
13
62

Den perfekte middag

Instruktør: Lars K. Mikkelsen
Familiens magtforhold bliver vendt på hovedet, da Lasse træder i vejen for farens tyranni.
62
15
12
63
Awards
2014

Mælk

Instruktør: Paw Høvsgaard
Paw får ingen kærlighed fra sin mor, så han finder erstatning i kæresten Anna.
63
10
13
64
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
64
30
13
65

Dad’s Divorce

Instruktør: Jesper Sichlau
Oscar og hans søster forsøger at gøre alt for at forhindre forældrenes skilsmisse.
65
64
13
66
Awards
2017

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
66
41
13
67

Fri for Flemming

Instruktør: Andrea Stief
Op til sit bryllup bliver den flyvske Ida forfulgt af spøgelset af sin gamle historielærer, Flemming.
67
50
13
68

Du lovede

Instruktør: Devran Orhan
Adam står i et svært valg. Skal han vælge sin bande eller familien?
68
67
13
69
Vinder
2017

Lulus første gang

Instruktør: Tone Ottilie
Lulu føler sig akavet og ensom på efterskolen, hvor det er taberagtigt at være jomfru.
69
59
13
70
Awards
2018

Mod resten af verden

Instruktør: Simon Lykke
Et søskendepar slår igen, hvis nogen sårer dem. Men hvor længe kan de blive ved med at kæmpe?
70
51
13
71
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
71
7
13
72
Awards
2019

Den som flyver

Instruktør: Daniel Thomas Stroh
I kampen mod omverdenen og sin egen stolthed forsøger en sultende forfatter at holde fast i sin egen stemme.
72
58
13
73
Awards
2017

Pistol

Instruktør: Andreas Thaulow
For en dreng er en legetøjspistol spændende. Men hvad nu, hvis pistolen var ægte?
73
60
7
74
Awards
2014

Ung for evigt

Instruktør: Ulaa Salim
Omar og Sophies forhold udvikler sig ærligt og intimt gennem kærlighedens mange, forskellige stadier.
74
14
13
75
Awards
2019

Årets par

Instruktør: Victor Chaos, Mikkel Tengvad
På rusturen sker der et overgreb midt i festlighederne.
75
63
13
76

Pige under vand

Instruktør: Helle Rossing
To piger tager til en dagsfest i en forstad – med fatale konsekvenser.
76
19
8
77

Beast

Instruktør: Lars p Arendt
Tiårige Benjamin tager sin voldelige fars hundehvalp som gidsel.
77
48
0
78
Awards
2019

26

Instruktør: Emma Lund Rasmussen
Tre kvinder har en tradition om at hoppe i vandet på deres fødselsdag.
78
66
13
79
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
79
58
0
80
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
80
72
0
81

Olivia

Instruktør: Stine Likodelle
En mosaik af hverdagsracisme leveret i bedste mening.
81
81
4
82
Awards
2016

Heksen

Instruktør: Mads Erichsen
Mod farens vilje beslutter to drenge sig for at hjælpe en afrikansk, prostitueret kvinde, som er på flugt.
82
35
13
83
Vinder
2019

Maja

Instruktør: Marijana Jankovic
Serbiske Maja bliver afleveret i børnehaven, men hun kan ikke forstå de andre børn.
83
80
13
84

Den verden vi valgte

Instruktør: Marc Harpsøe, Louise Hylland
To ældre kvinder får nogle hårde nyheder.
84
75
9
85

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
85
79
9
86
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
86
63
10
87

Årets flirt

Instruktør: Sabrina Ferguen
Ulmende og ubehagelige følelser kommer op til overfladen.
87
87
13
88
Awards
2020

Sabbat

Instruktør: Holger Karberg
”Hvad skal du så nu?”
88
83
13
89
Awards
2015

2 piger 1 kage

Instruktør: Jens Dahl
Julie laver en helt speciel kage til sin bedste veninde.
89
86
13
90
Vinder
2020

Dronning Ingrid

Instruktør: Katrín Björgvinsdóttir
Da Ingrid fylder 34 år, er hun nødt til at indrømme overfor sig selv, at livet ikke er gået, som hun havde håbet.
90
75
13
91

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
91
44
9
92

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
92
81
5
93

Patienten

Instruktør: Cecilie McNair
Livet er fedt – desværre også for Kristoffer.
93
3
13
94
Awards
2020

Kunsten at slå evigheden i stykker

Instruktør: Adam Paaske
En rejse ind i forfatteren Carsten Jensens skønlitterære univers.
94
69
12
95
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
95
79
13
96

Ansvar

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Hvor langt er du villig til at gå for at tage dig af dem, du elsker?
96
96
4
97

Mig og mit ansigt

Instruktør: Maria Wegener
Hvordan accepterer man, at man ser anderledes ud?
97
97
1
98
Awards
2018

Jazz

Instruktør: Tammes Bernstein
En bitter radiovært og en af hans lyttere tager på roadtrip gennem Københavns jazzmiljø.
98
74
13
99

Skrå brædder

Instruktør: Anton Breum
Den succesfulde skuespiller Lena er nyforelsket – men ikke i sin mand.
99
9
10
100
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
100
84
13
© Filmmagasinet Ekko